
Price (USD)
$3,607
Battery
Removable Li-Ion 780 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Vertu |
| Model | Vertu Ascent |
| Dimensions | 108 x 44 x 22 mm, 78 cc (4.25 x 1.73 x 0.87 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Colours | Yellow, Blue, Red, Black, Brown, Tan |
| Display Type | 116 x 148 pixels | Scratch-resistant glass |
| Battery | Removable Li-Ion 780 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 150 h |
| Card Slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Polyphonic ringtones |
| Browser | WAP |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
Similar phones and alternatives
No comments yet.