
2.0 inches, 12.4 cm2 (~22.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$5,605
Display
2.0 inches, 12.4 cm2 (~22.7% screen-to-body ratio)
Battery
Non-removable Li-Ion battery
GSM / UMTS | Discontinued
| Brand | Vertu |
| Model | Vertu Signature S |
| Dimensions | 130 x 42 x 13 mm, 65 cc (5.12 x 1.65 x 0.51 in) |
| Weight | From 166 g to 238 g (5.86 oz) |
| Colours | White Gold, Yellow Gold, Stainless Steel |
| Screen Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~22.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 16M colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | Yes, 384 kbps |
| Battery | Non-removable Li-Ion battery |
| Talk Time | Up to 5 h (2G) / Up to 3 h (3G) |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 4GB |
| Card Slot | No |
| Phonebook | 2000 entries |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | UMTS 850 / 2100 |
| 3G Speed | UMTS 850 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Browser | WAP, xHTML |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
Similar phones and alternatives
No comments yet.