
2.4 inches, 16.4 cm2 (~34.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$5,453
Display
2.4 inches, 16.4 cm2 (~34.2% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Non-removable Li-Ion 1000 mAh battery (BL-4UV)
GSM | Discontinued
| Brand | Vertu |
| Model | Vertu Constellation Ayxta |
| Dimensions | 100 x 48 x 18 mm, 74 cc (3.94 x 1.89 x 0.71 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Colours | Black, Dark Brown |
| Screen Size | 2.4 inches, 16.4 cm2 (~34.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 16M colors | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~194 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Non-removable Li-Ion 1000 mAh battery (BL-4UV) |
| Talk Time | Up to 5 h 30 min |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 100MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 2000 contacts, Photocall |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS; Google maps |
| Radio | No |
| Browser | WAP 2.0 / xHTML |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
Similar phones and alternatives
No comments yet.