
4.7 inches, 59.9 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$5,910
Display
4.7 inches, 59.9 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2275 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Vertu |
| Model | Vertu Aster |
| Dimensions | 143.4 x 69 x 11.2 mm (5.65 x 2.72 x 0.44 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Colours | Onyx Calf, Lagoon Calf, Blush Calf, Caviar Karung, Tangerine Karung, Raspberry Ostrich, Cognac Ostrich |
| Screen Size | 4.7 inches, 59.9 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Sapphire crystal glass | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~473 ppi density) | Sapphire crystal glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, Hasselblad certified, AF |
| Front Camera | 2.1 MP |
| Video | Dual-LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2275 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 15 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 380 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 5, 7, 8, 17, 20, 25 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.