
3.5 inches, 33.8 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$2,531
Display
3.5 inches, 33.8 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Non-removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-5K)
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Vertu |
| Model | Vertu Constellation |
| Dimensions | 118.2 x 54.5 x 12.2 mm (4.65 x 2.15 x 0.48 in) |
| Weight | 164g - 199g (7.02 oz) |
| Colours | Stain/Polished stainless steel, brown/black/pink leather or black alligator skin |
| Screen Size | 3.5 inches, 33.8 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) | Shatter proof sapphire crystal glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 8 MP |
| Video | Dual-LED flash | 720p@25fps, 720p@30fps (via SW update) |
| Battery | Non-removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-5K) |
| Talk Time | Up to 7 h (2G) / Up to 4 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 400 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.