
4.3 inches, 51.0 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$5,432
Display
4.3 inches, 51.0 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Vertu |
| Model | Vertu Constellation 2013 |
| Dimensions | 142.2 x 70.4 x 11.2 mm (5.60 x 2.77 x 0.44 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Colours | Cappuccino, Black, Orange, Mocha, Raspberry, Pure Navy Alligator, Pure Plum Alligator |
| Screen Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Sapphire crystal glass | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) | Scratch-proof glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | Dual-LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 14 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 405 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB |
| Card Slot | No |
| Processor | Dual-core 1.7 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.