
2.46 inches, 18.7 cm2 (~26.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$6,670
Display
2.46 inches, 18.7 cm2 (~26.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Non-removable Li-Po 1500 mAh battery
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Vertu |
| Model | Vertu Constellation Quest |
| Dimensions | 116.2 x 60.8 x 12.7 mm, 87 cc (4.57 x 2.39 x 0.5 in) |
| Weight | 165-185 g (6.53 oz) |
| Colours | Silver, Pink, Black, Brown, Yellow Gold, Carbon fibre with gold, Carbon fibre |
| Screen Size | 2.46 inches, 18.7 cm2 (~26.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 16M colors | 640 x 480 pixels, 4:3 ratio (~325 ppi density) |
| Frequency | HSPA 10.2/2 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | Dual-LED flash | Yes |
| Battery | Non-removable Li-Po 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 7 h 30 min (2G) / Up to 5 h 40 min (3G) |
| Standby | Up to 350 h (2G) / Up to 430 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 32 GB included |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Sensors | Accelerometer, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.