
4.7 inches, 60.9 cm2 (~60.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$9,006
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~60.9% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2275 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Vertu |
| Model | Vertu Signature Touch |
| Dimensions | 145 x 69 x 10.7 mm (5.71 x 2.72 x 0.42 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Colours | Jet/ Claret leather, pure Jet leather, pure Jet red gold, Seaspray/ Damson/ Pure navy lizard, Jet alligator, Clous De Paris |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~60.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Sapphire crystal glass | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~469 ppi density) | Scratch-proof glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, Hasselblad certified, AF |
| Front Camera | 2.1 MP |
| Video | Dual-LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2275 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 15 h 30 min |
| Standby | Up to 380 h |
| Internal Memory | 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 5, 7, 8, 17, 20, 25 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.