
5.5 inches, 78.1 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$90
Display
5.5 inches, 78.1 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, May
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 1B (2020) |
| Dimensions | 146.1 x 71.6 x 9.9 mm (5.75 x 2.82 x 0.39 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colours | Prime Black, Pine Green |
| Screen Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12m, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5", 1.12m |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh battery |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.