
6.22 inches, 96.6 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$0
Display
6.22 inches, 96.6 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, October 28
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 1SE (2020) |
| Dimensions | 159.2 x 75.2 x 8.7 mm (6.27 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Colours | Agate Greeen, Power Gray |
| Screen Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5", 1.12m 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.12m, AF 5 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic frame, plastic back |
Similar phones and alternatives
No comments yet.