
6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$1
Display
6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, June
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 3X (2020) |
| Dimensions | 165 x 75 x 9.1 mm (6.50 x 2.95 x 0.36 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4", 1.12m 16 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", 1.12m, PDAF 5 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.