
6.1 inches, 89.8 cm2 display
Price (USD)
$119
Display
6.1 inches, 89.8 cm2
Camera
Unspecified 13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
GSM / HSPA / LTE | Coming soon. Exp. release 2021, March
| Brand | Alcatel |
| Model | alcatel 1L (2021) |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 6.1 inches, 89.8 cm2 |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~288 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | Unspecified 13 MP, 27mm (wide), 1/3.06", 1.12m, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.