
1.65 inches, 8.6 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$14,122
Display
1.65 inches, 8.6 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 250 mAh
Processor
520
No cellular connectivity | Available. Released 2015, July
| Brand | Apple |
| Model | Apple Watch Edition 42mm (1st gen) |
| Dimensions | 42 x 35.9 x 10.5 mm (1.65 x 1.41 x 0.41 in) |
| Weight | 69 g body (3.53 oz) |
| Colours | 18-karat Rose Gold/White, Midnight Blue Buckle 18-karat Yellow Gold/Black, Black Buckle |
| Screen Size | 1.65 inches, 8.6 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Retina OLED, 450 nits (peak) | 390 x 312 pixels (~303 ppi density) | Sapphire crystal glass |
| Battery | Li-Ion 250 mAh, non-removable (0.94 Wh) |
| Standby | Up to 18 h (mixed usage) |
| Internal Memory | 8GB 512MB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | 520 MHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX543 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| USB | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate |
| Other | Glass front (Sapphire crystal), ceramic back, 18-karat yellow/rose gold frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.