
7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Po 3910 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Fonepad 7 (2014) |
| Dimensions | 192 x 110 x 10.7 mm (7.56 x 4.33 x 0.42 in) |
| Weight | 290 g (10.23 oz) |
| Colours | Black, White, Red, Blue (Dual SIM)/ White (Single SIM) |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 2 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Po 3910 mAh, non-removable (15 Wh) |
| Talk Time | Up to 10 h (multimedia) (2G) / Up to 30 h (3G) |
| Standby | Up to 619 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM, 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.