
6.59 inches, 106.6 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$4
Display
6.59 inches, 106.6 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio)
Camera
24MP
Battery
Li-Po 6000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, September
| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Phone II ZS660KL |
| Dimensions | 171 x 77.6 x 9.5 mm (6.73 x 3.06 x 0.37 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| Colours | Matte Black, Glossy Black |
| Screen Size | 6.59 inches, 106.6 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10 | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) | Corning Gorilla Glass 6 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 (Cat20 Ultimate edition) 1200/150 Mbps |
| Main Camera | 24MP, f/2.2, 0.9m 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF, Laser AF 13 MP, f/2.4, 11mm (ultrawide) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS (except @240/480fps) | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1; accessory connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 398935 (v7), 483239 (v8) GeekBench: 10923 (v4.4) GFXBench: 40fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.