
6.4 inches, 100.5 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$620
Display
6.4 inches, 100.5 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio)
Camera
48 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, May
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone 6 ZS630KL |
| Dimensions | 159.1 x 75.4 x 9.2 mm (6.26 x 2.97 x 0.36 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colours | Midnight Black, Twilight Silver |
| Screen Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, HDR10 | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) | Corning Gorilla Glass 6 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Main Camera | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF, Laser AF 13 MP, f/2.4, 11mm (ultrawide) |
| Video | Dual-LED flash, HDR, auto panorama (motorized rotation) | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS (except @240/480fps) | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS (except @240/480fps) |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 33 h (3G) |
| Standby | Up to 624 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A version |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - A version |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A version |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 361679 (v7), 447774 (v8) GeekBench: 10721 (v4.4), 2609 (v5.1) GFXBench: 36fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.