
6.59 inches, 106.6 cm2 (~79.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$580
Display
6.59 inches, 106.6 cm2 (~79.9% screen-to-body ratio)
Camera
24 MP
Battery
Li-Po 6000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2020, July 23
| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Phone 3 Strix |
| Dimensions | 171 x 78 x 9.9 mm (6.73 x 3.07 x 0.39 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| Colours | Black Glare |
| Screen Size | 6.59 inches, 106.6 cm2 (~79.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 650 nits (typ) | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) | Corning Gorilla Glass 6 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G 4.0 Gbps DL |
| Main Camera | 24 MP, f/2.0, 27mm (wide), 0.9m 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 13 MP, f/2.4, 125, 11mm (ultrawide) 5 MP, f/2.0, (macro) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), accessory connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.