
7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP or 8 MP
Battery
Li-Po 3950 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Fonepad 7 FE171CG |
| Dimensions | 196 x 110.6 x 7.9 mm (7.72 x 4.35 x 0.31 in) |
| Weight | 280 g (9.88 oz) |
| Colours | Black, White, Gold, Red |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) | Oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP or 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Po 3950 mAh, non-removable (15 Wh) |
| Talk Time | Up to 11 h 30 min (multimedia) (2G) / Up to 34 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.