
7.0 inches, 142.1 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 3950 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Fonepad 7 FE375CL |
| Dimensions | 194.3 x 108.9 x 9.8 mm (7.65 x 4.29 x 0.39 in) |
| Weight | 299 g (10.55 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) | Oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3950 mAh, non-removable (15 Wh) |
| Talk Time | Up to 12 h (multimedia) (2G) / Up to 22 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 397 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.33 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 2100 |
| 4G | LTE 700 / 800 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.