
8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po (15.2 Wh)
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Fonepad 8 FE380CG |
| Dimensions | 214 x 120 x 8.9 mm (8.43 x 4.72 x 0.35 in) |
| Weight | 328 g (11.57 oz) |
| Colours | Black, White, Red, Gold |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) | Oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Po (15.2 Wh) |
| Talk Time | Up to 21 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.33 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.