
6.0 inches, 99.2 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
6.0 inches, 99.2 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 3200 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Fonepad Note FHD6 |
| Dimensions | 164.8 x 88.8 x 10.3 mm (6.49 x 3.50 x 0.41 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Colours | White, Black |
| Screen Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super IPS+ LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.2 MP |
| Video | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Po 3200 mAh, non-removable (15 Wh) |
| Talk Time | Up to 23 h |
| Standby | Up to 490 h (2G) / Up to 334 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 2.0 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 700 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 700 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.