
7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio)
Camera
1.2 MP
Battery
Non-removable Li-Ion 4325 mAh battery (16 Wh)
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Google Nexus 7 |
| Dimensions | 198.5 x 120 x 10.5 mm (7.81 x 4.72 x 0.41 in) |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Main Camera | 1.2 MP |
| Video | 720p |
| Battery | Non-removable Li-Ion 4325 mAh battery (16 Wh) |
| Talk Time | Up to 10 h (multimedia) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.