
7.0 inches, 142.1 cm2 (~62.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~62.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 3950 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Google Nexus 7 (2013) |
| Dimensions | 200 x 114 x 8.7 mm (7.87 x 4.49 x 0.34 in) |
| Weight | 290 g (Wi-Fi), 299 g (LTE) (10.55 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~62.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~323 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 5 MP, f/2.4, AF |
| Front Camera | 1.2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3950 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 9 h (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 20 - EU |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.