
7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio)
Camera
1.2 MP
Battery
Li-Ion 4325 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Google Nexus 7 Cellular |
| Dimensions | 198.5 x 120 x 10.5 mm (7.81 x 4.72 x 0.41 in) |
| Weight | 347 g (12.24 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 1.2 MP |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Ion 4325 mAh, non-removable (16 Wh) |
| Talk Time | Up to 9 h (multimedia) |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.