
2.2 inches, 15.0 cm2 (~30.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
2.2 inches, 15.0 cm2 (~30.3% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 750 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus J501 |
| Dimensions | 103 x 48 x 16.6 mm (4.06 x 1.89 x 0.65 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~30.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 5MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| USB | 1.1 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | WAP 1.2.1/2.0 |
| Java | No |
| Games | Yes, 3 Java games & 8 games |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant messaging |
Similar phones and alternatives
No comments yet.