
2.4 inches, 17.8 cm2 (~23.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$358
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~23.5% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1200 mAh battery
Processor
32-bit
GSM / UMTS | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus M530w |
| Dimensions | 117 x 65 x 13.8 mm (4.61 x 2.56 x 0.54 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~23.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT , 65K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Frequency | Yes, 384 kbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA videocall camera |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 250 h |
| Internal Memory | 256MB 64MB RAM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 32-bit Intel XScale PXA270 416 MHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | UMTS 2100 |
| 3G Speed | UMTS 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 1.1 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, WMA, AAC, Midi, WMV ringtones |
| Browser | HTTP / WAP 2.0 |
Similar phones and alternatives
No comments yet.