
2.6 inches, 19.2 cm2 (~31.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$413
Display
2.6 inches, 19.2 cm2 (~31.5% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1100 mAh battery
Processor
450
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus M930 |
| Dimensions | 113 x 54 x 18.7 mm (4.45 x 2.13 x 0.74 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.6 inches, 19.2 cm2 (~31.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
| Frequency | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | VGA videocall camera |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 256MB 64MB RAM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 450 MHz ARM 1136 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, Midi ringtones |
| Browser | HTTP / WAP 2.0 |
Similar phones and alternatives
No comments yet.