
10.1 inches, 295.8 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Po 5070 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Memo Pad 10 |
| Dimensions | 256 x 174.6 x 10.5 mm (10.08 x 6.87 x 0.41 in) |
| Weight | 522 g (1.15 lb) |
| Colours | Gray, White, Pink |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | 1.2 MP |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Po 5070 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 9 h 30 min (multimedia) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.6 GHz |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.