
7.0 inches, 142.1 cm2 (~62.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$261
Display
7.0 inches, 142.1 cm2 (~62.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 3950 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Memo Pad 7 ME572C |
| Dimensions | 200 x 114.4 x 8.3 mm (7.87 x 4.50 x 0.33 in) |
| Weight | 269 g (9.49 oz) |
| Colours | Burgundy Red, Champagne Gold,Gentle Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~62.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~323 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Po 3950 mAh, non-removable (15 Wh) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.83 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.