
8.0 inches, 185.6 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 3950 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Memo Pad 8 ME180A |
| Dimensions | 212.4 x 127.4 x 10 mm (8.36 x 5.02 x 0.39 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| Colours | Gray, White, Pink |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1.2 MP |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Po 3950 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 9 h (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.