
7.0 inches, 137.9 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio)
Camera
1 MP
Battery
Li-Po 4270 mAh
Processor
1.0
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Memo Pad ME172V |
| Dimensions | 196.2 x 119.2 x 11.2 mm (7.72 x 4.69 x 0.44 in) |
| Weight | 370 g (13.05 oz) |
| Colours | Sugar White, Titanium Gray, Cherry Pink |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit LCD, | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Main Camera | 1 MP |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Po 4270 mAh, non-removable (16 Wh) |
| Talk Time | Up to 7 h (multimedia) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.