
2.6 inches, 20.9 cm2 (~32.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
2.6 inches, 20.9 cm2 (~32.8% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
200
GSM | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus P526 |
| Dimensions | 110 x 58 x 15.4 mm (4.33 x 2.28 x 0.61 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~32.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 150 h |
| Internal Memory | 128MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 200 MHz ARM926EJ-S |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| USB | 1.1 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, Midi, MP3, WMA, WAV ringtones |
| Browser | WAP 1.2.1/2.0 |
Similar phones and alternatives
No comments yet.