
2.6 inches, 20.9 cm2 (~31.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
2.6 inches, 20.9 cm2 (~31.9% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion battery
Processor
200
GSM | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus P527 |
| Dimensions | 113 x 58 x 15.4 mm (4.45 x 2.28 x 0.61 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~31.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion battery |
| Internal Memory | 128MB 64MB RAM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 200 MHz ARM926EJ-S |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | 1.1 |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | FM radio |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, Midi, MP3, WMA, WAV ringtones |
| Browser | WAP 1.2.1/2.0 |
Similar phones and alternatives
No comments yet.