
3.5 inches, 37.9 cm2 (~44.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
3.5 inches, 37.9 cm2 (~44.8% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1530 mAh battery
Processor
Marvell
GSM / UMTS | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus P550 |
| Dimensions | 121 x 70 x 16.5 mm (4.76 x 2.76 x 0.65 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 3.5 inches, 37.9 cm2 (~44.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~114 ppi density) |
| Frequency | Yes, 384 kbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 350 h |
| Internal Memory | 256MB 64MB RAM |
| Card Slot | miniSD, miniSDHC |
| Processor | Marvell PXA270M 520 MHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | UMTS 2100 |
| 3G Speed | UMTS 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | 1.1 |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, Midi, MP3 ringtones |
| Browser | WAP 2.0 / HTML (PocketIE) |
Similar phones and alternatives
No comments yet.