
2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$478
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.3% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
800
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus P565 |
| Dimensions | 102 x 60.5 x 16 mm (4.02 x 2.38 x 0.63 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Frequency | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Front Camera | VGA videocall camera |
| Video | 320p@24fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 800 MHz Marvell TavorP |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 1.1 |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | No |
| Browser | HTTP / WAP 2.0 |
Similar phones and alternatives
No comments yet.