
2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$402
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.8% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
Intel
GSM / UMTS | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus P735 |
| Dimensions | 109 x 59 x 19 mm (4.29 x 2.32 x 0.75 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | Yes, 384 kbps |
| Main Camera | 2 MP, AF |
| Front Camera | VGA videocall camera |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Internal Memory | 256MB 64MB RAM |
| Card Slot | miniSD |
| Processor | Intel XScale 520 MHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | UMTS 2100 |
| 3G Speed | UMTS 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | 1.1 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, Midi, MP3 ringtones |
| Browser | WAP 1.2.1/2.0 |
Similar phones and alternatives
No comments yet.