
2.6 inches, 20.9 cm2 (~31.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$358
Display
2.6 inches, 20.9 cm2 (~31.9% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
Marvell
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus P750 |
| Dimensions | 113 x 58 x 17.4 mm (4.45 x 2.28 x 0.69 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~31.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Frequency | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Front Camera | VGA videocall camera |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 240 h |
| Internal Memory | 64MB RAM, 256MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | Marvell PXA270M 520 MHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 1.1 |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | WAP 1.2.1/2.0, HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.