
3.5 inches, 34.9 cm2 (~51.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$435
Display
3.5 inches, 34.9 cm2 (~51.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1100 mAh battery
Processor
528
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus P835 |
| Dimensions | 115 x 59 x 13.8 mm (4.53 x 2.32 x 0.54 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~51.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Standby | Up to 350 h |
| Internal Memory | 4GB 288MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 528 MHz ARM 11 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (IE), RSS reader |
Similar phones and alternatives
No comments yet.