
4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Removable Li-Ion 1520 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus PadFone |
| Dimensions | 128 x 65.4 x 9.2 mm (5.04 x 2.57 x 0.36 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
| Talk Time | Up to 15 h 40 min (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Standby | Up to 360 h (2G) / Up to 370 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.