
4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$489
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2140 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus PadFone 2 |
| Dimensions | 137.9 x 68.9 x 9 mm (5.43 x 2.71 x 0.35 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super IPS+ LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 1.2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps, 720p@60fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 2140 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 16 h |
| Standby | Up to 352 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.