
4.7 inches, 60.9 cm2 (~62.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$282
Display
4.7 inches, 60.9 cm2 (~62.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 1820 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus PadFone E |
| Dimensions | 139.6 x 69.7 x 9.1 mm (5.50 x 2.74 x 0.36 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~62.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 1.2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps, 720p@60fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 1820 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 27 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Standby | Up to 270 h (2G) / Up to 330 h (3G) |
| Internal Memory | 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.