
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$793
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 2400 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus PadFone Infinity 2 |
| Dimensions | 143.5 x 72.8 x 8.9 mm (5.65 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Colours | Titanium Black, Platinum White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super IPS+ LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2400 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 19 h (3G) |
| Standby | Up to 410 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort TV-out), USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.