
4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$315
Display
4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 1500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus PadFone mini |
| Dimensions | 129.3 x 65.6 x 8.7 mm (5.09 x 2.58 x 0.34 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| Colours | Titanium Black, Platinum White, Soft Pink |
| Screen Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Po 1500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 22 h (3G) |
| Standby | Up to 114 h (2G) / Up to 114 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.