
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2060 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus PadFone mini 4G (Intel) |
| Dimensions | 132 x 66.7 x 6.3 - 12.5 mm |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2060 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 29 h (2G) / Up to 17 h (3G) |
| Standby | Up to 388 h (2G) / Up to 374 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 28 - Taiwan |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.