
4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$228
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 1170 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus PadFone mini (Intel) |
| Dimensions | 124.4 x 61.4 x 6.3 - 11.2 mm |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| Colours | Black, White, Red, Blue, Yellow |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS+ LCD | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Po 1170 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.