
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 2300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus PadFone S |
| Dimensions | 143.4 x 72.5 x 10 mm (5.65 x 2.85 x 0.39 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Colours | Titanium Black, Platinum White, Dark Ruby |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super IPS+ LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 2 MP, f/2.0 |
| Video | LED flash | 4K@12-25fps, 1080p@30fps, 720p@60fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2300 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 30 h (2G) / Up to 22 h (3G) |
| Standby | Up to 417 h (2G) / Up to 528 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 700 / 900 / 1700/2100 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort TV-out), USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.