
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$174
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2060 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus PadFone X mini |
| Dimensions | 132.1 x 66.3 x 12.7 mm (5.20 x 2.61 x 0.5 in) |
| Weight | 148.8 g (5.22 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS+ LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2060 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 15 h 40 min (3G) |
| Standby | Up to 360 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G | 2, 4, 5, 17 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.