
5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 2500 mAh
Processor
Quad-core
GSM / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Pegasus |
| Dimensions | 146 x 73 x 9.9 mm (5.75 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | Black, White, Red, Gold |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | TD-SCDMA, TD-LTE |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, panorama | Yes |
| Battery | Li-Po 2500 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 17 h 40 min (3G) |
| Standby | Up to 174 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | TD-SCDMA |
| 4G | 38, 39, 40 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | TD-SCDMA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.