
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 3030 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Pegasus 2 Plus |
| Dimensions | 151.8 x 75.5 x 8.1 mm (5.98 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Colours | Rose Gold, White |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3030 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.