
6.26 inches, 98.7 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$337
Display
6.26 inches, 98.7 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 12 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, March
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenfone Max Shot ZB634KL |
| Dimensions | 159.2 x 76.2 x 8.4 mm (6.27 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Red, Silver, Blue, Black |
| Screen Size | 6.26 inches, 98.7 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | S-IPS LCD | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~398 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 12 MP, f/1.8, 1/2.9", 1.25m, PDAF 8 MP, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.